Otázky a odpovede

Čo je to vlastne ROOT?

V tomto článku sa pokúsime vysvetliť, čo je to „root“, „rootovanie“ alebo „rootnutie“ Android telefónu. Určite ste sa s týmto pojmom už stretli, väčšinou v súvislosti s niečím veľmi „cool“, čo by ste mohli keby ste ho mali/spravili. Povieme si niečo o tom, čo ten „root“ vlastne je a na čo sa môže zísť. Používatelia niektorej z distribúcií operačného systému Linux, prípadne Mac OS určite už tušia, o čo ide. 

„Root“ je meno základného používateľa s najvyššími privilégiami v operačných systémoch založených na Unixe (alebo odvodených od neho). Patrí medzi ne aj Android. Rootovanie Android telefónu by sa teda dalo popísať ako pridelenie všetkých povolení vlastníkovi zariadenia, vďaka ktorým potom dokáže meniť a ovládať určité, inak zakázané, systémové nastavenia. Ľudia väčšinou rootuju svoje telefóny z 3 rôznych dôvodov: výmena ROM, taktovanie procesora alebo pamäte, a odblokovanie zakázaných funkcií.

Prvým z dôvodov rootovania je práve možnosť vymeniť originálnu ROM. ROM – pamäť určená len na čítanie (z anglického originálu Read Only Memory) je v prípade Androidu súbor, ktorý obsahuje upravenú verziu operačného systému Android. Ten často obsahuje najnovšiu verziu, ktorá však ešte oficiálne nie je pre určitý model telefónu vydaná, či už je to kvôli tomu, že výrobca telefónu vytvoril vlastnú nastavbu OS Android, alebo jednoducho dané zariadenie nie je v zozname podporovaných. Upravená ROM obyčajne disponuje vyššou rýchlosťou ako oficiálne vydanie Androidu, nakoľko neobsahuje východzie aplikácie, ani aplikácie, ktoré tam „natvdro“ nainštaloval výrobca telefónu či mobilný operátor, a nedajú sa odinštalovať. Nainštalujete si len to, čo uznáte za vhodné.

Druhým dôvodom je možnosť taktovania procesora alebo pamäte, mnohí ste sa možno stretli skôr s pojmom overclocking. Zjednodušene povedané ide o zvyšovanie výkonu zvyšovaním taktovacej frekvencie nad povolený limit. Je to podobné ako s tunningom áut – od výrobcu si kúpite základnú verziu, ale môžete si doň pridať viaceré vylepšenia, ktoré pridajú ďalšie „kone“ pod kapotu.

Čo je to S-OFF a na čo mi bude?

S-OFF je skratene povedané alebo laicky Security OFF( presný názov SECUR-FLAG) to znamená - vypnutá ochrana, čiže ak máte na telefóne S-OFF tak máte nad ním plný prístup do systému